,

Centrem Brna projde Smajlíkový pochod proti mozkové mrtvici. Lidé stále vědí o mrtvici a infarktu málo

Tisková zpráva, 14. 5. 2018, Brno

V centru Brna se v úterý dopoledne uskuteční tzv. Smajlíkový pochod proti mozkové mrtvici. Průvod odstartuje v 11. hodin u vchodu Leitnerova Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, končit pak bude na Mendlově náměstí. Cílem dvouhodinového pochodu, během kterého účastníci projdou centrem města, bude informovat kolemjdoucí o mrtvici a především správné reakci na její příznaky. Součástí osvětové akce bude i odpolední interaktivní přednáška.

Smajlíkový pochod proti mozkové mrtvici se koná při příležitosti Dne boje proti mozkové mrtvici, který si každoročně připomínáme 15. května. Netradiční osvětová akce, kterou pořádá preventivní program HOBIT a Cerebrovaskulární výzkumný tým Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) má za cíl poučit laickou veřejnost o mozkové mrtvici, především pak o jejich příznacích a správné reakci na ně.

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice v Česku ročně postihne 25 000 osob. Celosvětově pak představuje druhou nejčastější příčinu úmrtí a nejčastější příčinu trvalé invalidity. „Efektivní léčba přitom existuje a první pomoc zvládne i dítě. Proto jsme pro veřejnost letos připravili skvělý program, díky kterému se i laik může naučit, jak na tento akutní stav zareagovat,“ popsala koordinátorka preventivních akcí Hana Pokorná, která patří mezi hlavní organizátory průvodu. Od 11. do 13. hodin účastníci absolvují zhruba čtyřkilometrový pochod plného žlutých balónků se symbolem proti mrtvici, (smajlíkem se skleslým ústním koutkem), který započne v Leitnerově ulici, následovat bude přes hlavní nádraží, Zelný trh, ulici Česká, Náměstí Svobody a poté přes ulici Pekařská na Mendlovo náměstí.

Na odpoledne organizátoři připravili v prostorách Fakultní nemocnice u sv. Anny a jejího Mezinárodního centra klinického výzkumu interaktivní přednášku. „Od 15. hodin bude v 6. patře budovy B1 probíhat přednáška, díky ní se každý naučí rozpoznat příznaky mrtvice a srdečního infarktu a také to, jak na ně správně zareagovat. Kromě toho se budeme věnovat i rizikovým faktorům a prevenci. Součástí přednášky je i třicetiminutová diskuse s lékařem,“ doplnila program Hana Pokorná s tím, že lidé stále vědí málo o příznacích mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Vstup na přednášku je zdarma.

Preventivní akce na osvětu o cévní mozkové příhodě pořádá Cerebrovaskulární výzkumný tým FNUSA-ICRC již 5 let. V předchozích letech byly při této příležitosti připraveny infostánky, například v nákupních centrech nebo v knihovně, kde měli zájemci možnosti nechat si změřit krevní tlak. Organizátoři pochodu, který je letošní novinkou, doufají, že akce vzbudí zájem a o tomto závažném onemocnění se podaří informovat co nejvíce lidí.

Další informace týkající se i toho, jak se pochodu či přednášky zúčastnit, je možné získat na webových stránkách preventivního programu HOBIT  – www.projekthobit.cz.

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Mgr. Lenka Rudišová, PR manažer FNUSA-ICRC, tel. +420 777 399 005, lenka.rudisova@fnusa.cz