Zaměstnanci Technického muzea v Brně uspořádali sbírku pro sv. Annu

Téměř osm tisíc korun vybrali pro Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně zaměstnanci brněnského Technického muzea díky přednášce „Příběh kosmického teleskopu“ a s ní spojené akci „Adoptuj si svého návštěvníka“. Navzdory nouzovému stavu se přednáška skutečně uskutečnila a zájemci měli možnost zaslat do přednáškového sálu místo sebe alespoň fotografii. Za každého takového „papírového účastníka“ potom zaměstnanci Technického muzea v Brně věnovali finanční příspěvek právě naší nemocnici.

Přednáška se uskutečnila 23. dubna v Technickém muzeu v Brně před zaplněným sálem. „Přišlo 92 fotografií dvounohých návštěvníků, dále tři snímky papoušků, dva psů a jedné berušky. Měli jsme tak celkem 98 fotografií. Přednáška tak proběhla před beznadějně zaplněným sálem a musím se omluvit všem návštěvníkům, na které se nedostalo – snad příště,“ okomentoval hojnou účast náměstek Technického muzea v Brně Josef Večeřa. Do kasičky ve tvaru Hubbelova teleskopu se podařilo vybrat celkem 7 840 Kč.

Přednáška publicisty a popularizátora kosmonautiky Tomáše Přibyla se uskutečnila ku příležitosti vstupu Hubbelova teleskopu do čtvrté dekády na oběžné dráze. „Hubbleův kosmický teleskop je technologický div světa. Kdybychom chtěli srovnat povrch celé Evropy se stejnou pečlivostí jako je vybroušené jeho hlavní zrcadlo, měla by Sněžka výšku zhruba osm milimetrů. Technologie, které pro něj byly vyvinuté, přitom pronikly do mnoha oborů lidské činnosti: od zdravotnictví přes optické systémy nebo výkonnější polovodiče až třeba po ekologii,“ uvedl Tomáš Přibyl.