Tisková zpráva, 6. 3. 2015, Brno/Soul

Výměnu výzkumných pracovníků obou institucí, společné výzkumné projekty a publikace, zaměřené zejména na léčbu a prevenci onemocnění mozku, i partnerské konference, semináře a studijní pobyty. To vše přinese spolupráce Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) s Korejským ústavem pro výzkum mozku (Korea Brain Research Institute, KBRI).

Při příležitosti návštěvy předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky v Jižní Koreji podepsali v průběhu bilaterálního česko-korejského fóra výzkumných organizací šéfové obou center Dr. Suh Yoo-hun za KBRI a Dr. Gorazd B. Stokin za FNUSA-ICRC dohodu o vzájemné spolupráci.

„Mozek je dosud stále málo prozkoumán, ale očekává se, že výzkum mozku v blízké budoucnosti přinese revoluční změny. Rozvinuté země již význam výzkumu mozku rozpoznaly a označují 21. století za ´Století mozku´,“ říká Suh Yoo-hun. Výzkum mozku patří podle Stokina mezi výzkumné priority FNUSA-ICRC. „Od problémů spojených se stárnutím jako je demence po mozkovou mrtvici. Bude pro nás potěšením spolupracovat s korejskými kolegy, protože lékařský výzkum v Koreji je v celosvětovém měřítku velmi dobrý,“ dodává Stokin.

Korejský ústav pro výzkum mozku je budován jako součást strategie vlády Korejské republiky z roku 1998, jejímž cílem je sjednotit výzkum mozku v Korejské republice a vybudovat centrum pro multidisciplinární výzkum mozku, které bude patřit mezi deset nejlepších center na světě. Jeho hlavním výzkumným zaměřením jsou poruchy mozku spojené s vývojem člověka a stárnutím. Do roku 2025 má mít více než 500 zaměstnanců, v současné sobě má necelou stovku pracovníků. Na podzim 2014 se centrum nastěhovalo do nové budovy ve čtvrtém největším korejském městě Daegu, které má 2,5 milionu obyvatel.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je nové centrum lékařského výzkumu budované od roku 2011 s finanční podporou ze Strukturálních fondů Evropské unie, strategický projekt vlády ČR v oblasti budování znalostní společnosti v ČR. Zaměřuje se na výzkum chorob srdce a mozku a cílem výzkumu je nalézat nové technologie, léčebné postupy a metody a léčiva pro prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu v kardiovaskulární medicíně a neurologii. Na aktivitách centra se v současné době podílí více než 200 výzkumných pracovníků a lékařů z ČR, USA (nejznámějším partnerem je Mayo Clinic), Kanady, Argentiny a téměř 20 zemí Evropské unie. FNUSA-ICRC je umístěno v Brně, druhém největším městě ČR, a úzce spolupracuje s místními univerzitami, výzkumnými ústavy a fakultními nemocnicemi.

Kontakt:
Petra Veselá, asistentka ředitele FNUSA, tel. +420 543 182 052, +420  604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Pavel Gejdoš, PR manažer FNUSA-ICRC, tel. +420 543 185 574, +420 605 231 414, pavel.gejdos@fnusa.cz