Plastičtí chirurgové FNUSA získali nový dermatom

Tisková zpráva, 22.10.2019, Brno

Větší komfort při práci poskytne operatérům Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU nový akumulátorový dermatom. Nemocnice ho pořídila díky sponzorskému příspěvku Tepláren Brno, které podporují svatoanenskou nemocnici dlouhodobě.

Dermatom je nástroj pro odběr kožního štěpu, který svým tvarem připomíná škrabku na brambory a má i podobnou funkci. Odběr kožního štěpu se provádí seříznutím tenkého proužku kůže čepelkou nástroje. Kmitání čepelky je poháněno stlačeným vzduchem nebo elektromotorem napájeným externím zdrojem z elektrické zásuvky nebo baterie instalované v těle dermatomu. K jeho nastavení není nutné používat další nástroje jako šroubováky a montážní klíče. Elektromotor a baterie jsou umístěny přímo v rukojeti nástroje. „Bateriový dermatom není nutné připojovat na externí pohonný zdroj, což je pro nás operatéry výhodou. Při práci nám tak nezavazí hadice rozvodu stlačeného vzduchu ani kabel přenášející otáčky motoru z externího pohonného zdroje,“ upřesnil primář Kliniky plastické a estetické chirurgie FNUSA a LF MU MUDr. Tomáš Výška. Pořízením nového dermatomu za 300 tisíc korun došlo k modernizaci přístrojového vybavení kliniky, kde se provádí řada specializovaných zákroků u dospělých i dětí.

Teplárny Brno podporují Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně řadu let. Díky tomu může každým rokem jedna z vybraných klinik pořídit moderní přístrojové vybavení nebo pomůcky, které zlepšují péči o pacienty a personálu často usnadňují práci. V minulosti nemocnice z příspěvků Tepláren Brno pořídila například kostní vrtačky pro ortopedii, RTG přístroj pro stomatologii nebo transportní vozíky pro centrální operační sály.