Pacienti z Brněnska budou mít i nadále přístup k novým lékům

Tisková zpráva, 23. 8. 2019, Brno

Pacienti z Brna a okolí budou mít i v následujících pěti letech možnost zapojit se do mezinárodních klinických studií zaměřených například na léčbu některých kardiovaskulárních, neurologických, gastrointestinálních či onkologických onemocnění. Lidé trpící roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou, Crohnovou chorobou nebo rakovinou prostaty tak budou mít i nadále přístup k novým, na trhu zatím nedostupným lékům. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně totiž prodloužila o dalších pět let spolupráci s největším zprostředkovatelem klinických studií na světě, americkou firmou IQVIA.

Americká společnost IQVIA je největším zprostředkovatelem klinických studií na světě. „Pacienti se tak budou moci i do budoucna účastnit studií, které teprve ověřují účinnost nově vyvíjených léčiv a technologií, tudíž nejsou na trhu dostupné,“ vysvětlil Vlastimil Vajdák, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

„Pro pacienty, u kterých neměla žádná běžně dostupná léčba pozitivní výsledky, je účast v klinické studii přínosem. Hodnocený lék i další související vyšetření jsou pro ně navíc v rámci studie bezplatné,“ uvedl vedoucí Oddělení klinických studií FNUSA, Ján Lopatář.

V roce 2013 získala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jako jediné zdravotnické zařízení v České republice a jedno z tehdejších pěti míst ve střední a východní Evropě status Prime Site centra společnosti IQVIA – tedy hlavního partnera firmy. „Znamená to, že naši lékaři a pacienti mají možnost zapojit se do všech mezinárodních klinických studií, které firma realizuje pro své zákazníky, přední výrobce léčiv a zdravotnických přístrojů. Díky tomuto partnerství jsme také informováni o nejnovějších trendech a připravovaných projektech v této oblasti.“ upřesnil Gorazd B. Stokin, šéf FNUSA-ICRC (Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně), jehož je Oddělení klinických studií součástí.

Díky spolupráci s IQVIA bylo od roku 2013 zahájeno již 172 klinických studií. Tyto studie jsou určeny zejména pro pacienty s kardiovaskulárními a neurologickými onemocněními, jako jsou například roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, a také pro pacienty s onkologickým onemocněním, mezi které patří například rakovina prostaty, nebo pro pacienty s nemocemi gastrointestinálního traktu. Prime Site centrum ročně do studií zprostředkovaných IQVIA průměrně zapojí zhruba 100 pacientů.