,

Ortopedové ve FNUSA jako první v ČR vyzkoušeli nový typ navigace

Náhrady kolenního kloubu jsou na I. ortopedické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU nejčastější plánovanou ortopedickou operací. I proto včera operatéři měli vůbec poprvé v České republice možnost vyzkoušet nový přístroj počítačové navigace.

Počítačová navigace napomáhá operatérovi v přesném uložení implantátu i vyvážení okolních měkkých tkání. „Nový navigační přístroj významně zjednodušuje odběr referenčních bodů z operované končetiny, který je nutný pro přesné zacílení endoprotézy. Na druhé straně dává širokou škálu možností pro zkušeného operatéra k úpravě postavení implantátu podle aktuální anatomické situace i podle stavu okolních měkkých tkání. Tento nový navigační přístroj je dalším významným krokem v implantologii totální náhrady kolenního kloubu s předpokladem prodloužení životnosti totální náhrady. A samozřejmě je tím pádem velkým benefitem pro pacienta,“ konstatoval přednosta I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D., a dodal, že prozatím používali starší model, u kterého je přesné zacílení implantátu významně složitější. „V posledních deseti letech operativa za pomocí počítačové navigace poněkud „zamrzla“ na složitosti odběrů referenčních bodů a dalších drobných komplikacích. Některá pracoviště ji proto vůbec nepoužívají.“

Nový přístroj počítačové navigace firmy BBraun byl ortopedům z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zapůjčen právě proto, že mají s navigací dlouholeté zkušenosti. Prozatím si ho budou pouze půjčovat na konkrétní operace.

Kontakt pro média:

Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel: 543 182 006, dana.lipovska@fnusa.cz