,

Odborníci z FNUSA se aktivně podílejí na kampani Ruda běží

Tisková zpráva, 10.9.2019, Brno

Osvětová kampaň nazvaná „Ruda běží“ se týká dystonie, tedy onemocnění mozku, u kterého dochází k mimovolným svalovým křečím a pohybům. Lidské tělo nebo jeho části pak tyto pohyby uvádějí do nechtěných poloh a pro pacienty jsou velmi bolestivé. Kampaň vznikla díky Rudolfu Podskalskému, pacientovi, který se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Do kampaně se mimo jiné zapojil také zástupce přednosty I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU doc. MUDr. Marek Baláž, Ph.D., který přednášel v Praze o problematice hluboké mozkové stimulace v diagnostice dystonie a rovněž o dystonii u dětí. „Podobné akce jsou mimořádně přínosné pro zvýšení povědomí o jednotlivých onemocněních. Dystonie je totiž často rozpoznána pozdě, v období, kdy již mohou být rozvinuty nevratné změny,“ uvedl Marek Baláž a dodal: „V případě, že se nemoc objeví u dětí, je často skryta pod diagnózou dětské mozkové obrny – přitom existují možnosti, jak těmto pacientům pomoci v dětském i dospělém věku. Jednou z možností léčby je hluboká mozková stimulace.“

Problémy Rudolfa Podskalského (35 let) konzultovali lékaři I. neurologické kliniky FNUSA a LF MU již na jaře roku 2010. Vzhledem k rozsahu jeho potíží rozhodli o operativním zákroku, jehož cílem byla hluboká mozková stimulace. Pacienta operoval tým lékařů Neurochirurgické kliniky FNUSA a LF MU, příznaky nemoci se díky neurostimulátoru v jeho mozku výrazně upravily. „V současné době k nám pan Podskalský dochází pravidelně na kontroly, v roce 2013 mu naši neurochirurgové vyměnili neurostimulátor za dobíjitelný model, který by měl být funkční dalších 15 let,“ konstatoval Marek Baláž s tím, že Rudolf Podskalský vede díky zákroku v rámci možností běžný život.

Více informací o dystonii i osvětové kampani: www.dystonia.cz, www.ruda-bezi.cz