Nadměrné pocení? Lze se ho částečně zbavit

Tisková zpráva, 23.8.2019, Brno

Stále se zvyšující teploty v období léta s sebou přinášejí mimo jiné také zvýšené pocení. To je do určité míry nezbytné pro zachování správné termoregulace. U některých jedinců je však vylučování potu nadměrné (hyperhidróza). Léčba je často svízelná, ale jsou k dispozici metody, které mohou být významně účinnější než použití běžně dostupných antiperspirantů.

Lékaři v I. dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU (dále I. DVK) využívají k léčbě nadměrného pocení tzv. iontoforézu. „Jedná se o velmi bezpečnou metodu, která využívá aplikace stejnosměrného proudu o nízké intenzitě do postižené oblasti. Pacientovi jsou na problematické místo přes vodou napuštěnou gázu přiloženy elektrody, jimiž je aplikován elektrický proud o malé intenzitě,“ upřesnil primář I. DVK MUDr. Miroslav Nečas, Ph.D. a dodal, že iontoforéza je kontraindikována u pacientů s kardiostimulátorem, kovovými implantáty a u těhotných.

Výsledky terapie se obvykle dostaví již po jednom až třech týdnech používání a efekt přetrvává i několik týdnů nebo měsíců. Poté stačí terapii zopakovat, což její účinky opět prodlouží. Iontoforézy využívá ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně až 80 pacientů ročně.

Nadměrné pocení lze úspěšně řešit také chirurgickými metodami. „Na našem pracovišti provádíme torakoskopické hrudní sympatektomie, které mají prakticky okamžitý efekt, a to zejména při nadměrném pocení horních končetin. Ročně odoperujeme zhruba 10 až 15 pacientů s tímto problémem,“ uvedl zástupce přednosty pro léčebně preventivní péči I. chirurgické kliniky FNUSA a LF MU MUDr. Michal Reška, Ph.D.

Nadměrné pocení může být dáno vrozenou dispozicí a bývá také častější u obézních jedinců. „Někdy může být i příznakem závažného onemocnění jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy či jiné endokrinologické onemocnění, nebo známkou chronického zánětu či dokonce nádorového onemocnění. V těchto případech však bývá pocení celotělové, není tedy omezeno pouze na místa typická pro hyperhidrózu – což jsou dlaně, plosky, podpaží nebo třísla,“ dodal primář I. DVK FNUSA a LF MU Miroslav Nečas.