Tisková zpráva, 25. 10. 2016, Brno

Jak včas rozeznat cévní mozkovou příhodu, lidově zvanou mrtvice, u sebe i okolí? Co v té chvíli dělat, aby mohla být léčba co nejefektivnější a toto náhlé onemocnění mělo co nejmenší čí žádné trvalé následky? To vše i další důležité informace se dozvědí Brňané, kteří ve čtvrtek 27. října odpoledne zavítají do foyer Knihovny Jiřího Mahena v Kobližné ulici. Odborníci Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) tam budou od 13 do 17 hodin vysvětlovat, jak včas rozpoznat první příznaky této závažné nemoci a postiženému účinně pomoci.

FNUSA-ICRC se tak připojí k World Stroke Day, celosvětové připomínce boje proti cévní mozkové příhodě (CMP). CMP na světě podle statistik zabíjí každých šest vteřin. V České republice ročně postihne 42 tisíc lidí, z toho 12 tisíc lidí na její následky zemře. Recidiva (návratnost) nemoci je až čtyřicet procent a jde o nejčastější příčinu dlouhodobé invalidity (2/3). Obecně se CMP spojuje spíše se staršími lidmi a veřejnost leckdy neví, že nemoc může postihnout i mladé lidi. Ve světě ročně prodělá CMP 83 000 pacientů mladších dvaceti let.

„Mnoha úmrtím či vážným následkům by se dalo zabránit, pokud by lidé včas rozpoznali příznaky tohoto onemocnění. Proto pravidelně pořádáme osvětové kampaně, které i laickou veřejnost informují, na co si dát pozor a jak zareagovat na příznaky,“ říká vedoucí výzkumného programu FNUSA-ICRC Stroke (CMP anglicky) doc. Robert Mikulík.

V knihovně nebude chybět ani měření krevního tlaku, který je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik CMP. Zdravotníci přiblíží také na letácích hlavní příznaky a možnost odhalit „mozkovou mrtvici“ pomocí testu FAST (rychle). F=face (ochrnutí obličeje), A=arm (ochrnutí paže), S=speech (porucha řeči) a T=time (symbolizuje fakt, že je čas volat rychlou záchrannou službu na čísle 155). Poprvé organizátoři představí také novou publikaci Průvodce cévní mozkovou příhodou pro pacienta a rodinu, která podrobně přibližuje a vysvětluje, co pacient absolvuje od přijetí do nemocnice.

Letošní kampaň k World Stroke Day se zaměřuje na to, že mrtvice je léčitelná. Moderní léky rozpouštějící krevní sraženinu v mozku jsou účinné, ale pouze při podání nejpozději do 4,5 hodiny od vzniku příznaků. „Lidé často symptomy CMP nepoznají, nebo je podcení a počkají třeba do rána, místo aby okamžitě volali rychlou záchrannou pomoc. To už je leckdy pozdě,“ varuje Mikulík.

Ve FN u svaté Anny je v rámci I. neurologické kliniky zřízeno Komplexní cerebrovaskulární centrum, které dle registru SITS patří v léčbě trombolýzou k předním zařízením v Česku.

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele FNUSA, kontakt pro média, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Mgr. Pavel Gejdoš, PR manažer FNUSA-ICRC, tel. +420 605 231 414, pavel.gejdos@fnusa.cz