,

Jubilejní seminář představí novinky v kardiologii

Ve středu 5. února se v Brně uskuteční již 20. ročník semináře kardiologů, internistů, praktických lékařů a lékařů RZP „Sv. Anna 2020“. Seminář pořádá I. interní kardioangiologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny a zúčastní se ho dvě stovky lékařů z Jihomoravského kraje a okolí.

Na semináři se v roli přednášejících představí kardiologové Fakultní nemocnice u sv. Anny a hosté z oblasti kardiologie. „Účastníci semináře budou formou odborných přednášek seznamováni s nejnovějšími postupy a technologiemi v oboru intervenční kardiologie. Lékařské zákroky jim zprostředkujeme i živě, budeme přenášet přímým přenosem čtyři naplánované operační zákroky z naší nemocnice a v případě akutního infarktu budeme snímat také aktuální situaci,“ uvedla přednostka I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA prof. MUDr. Lenka Špinarová.

Jedním ze zajímavých zákroků, přenášených přímo z katetrizačního sálu, bude katetrová implantace chlopně. „Zákrok provádíme rok a máme od pojišťovny velmi přísná kritéria, na základě kterých vybíráme vhodné pacienty. Většinou ty, kteří z nějakého zdravotního důvodu nemohou podstoupit chirurgickou operaci. Zatím jsme udělali celkem 12 takových implatací,“ řekl MUDr. Ladislav Groch, Ph. D., lékař I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a jeden z organizátorů semináře. Dodal také, že právě o katetrové implantaci chlopně bude přednášet špičkový kardiolog a primář Kardiovaskulárního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Marian Branny.

Účelem semináře Sv. Anna je pokračovat v úzké spolupráci s lékaři z terénu. „Tyto lékaře, tzn. ambulantní kardiology, internisty, praktické lékaře, lékaře okresních nemocnic, prostě všechny, kteří odesílají své pacienty na invazivní vyšetření na naší klinice, chceme pravidelně informovat o novinkách v kardiologii a potkávat se s nimi. Spojuje nás pacient, a to rozhodně není málo,“ dodala profesorka Lenka Špinarová.

Na semináři vystoupí také interní primáři nemocnic z jihomoravského regionu. Své kolegy budou informovat o místní péči o pacienty s infarktem v roce 2019. „Obecně se dá říci, že infarktů v posledních letech ubývá. Je to díky lepšímu životnímu stylu – změně stravovacích návyků, pohybu. A také je to lepší péčí o pacienty před infarktem, včas řeší diabetes, cholesterol i vysoký tlak,“ konstatoval primář I. interní kardioangiologické kliniky MUDr. Michal Rezek.

Lékaři na I. interní kardioangiologické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v roce 2019 diagnostikovali pomocí koronarografie 2624 pacientů se srdečními problémy. 1597 z nich pak pomocí stentů zpevnili zúžené nebo ucpané srdeční tepny. Úspěšně také řešili akutní infarkty, kterých bylo za rok 2019 celkem 261. Pro srovnání – v roce 2002 to bylo 558 infarktů.

Kontakt pro média:

Mgr. Dana Lipovská, Tisková mluvčí, tel. +420 543 182 006, dana.lipovska@fnusa.cz