Tisková zpráva, 18. 8. 2017, Brno

Vzdělávací program HOBIT, jehož cílem je zvýšit povědomí o cévních mozkových příhodách mezi studenty, byl vybrán jako příkladná preventivní kampaň do publikace, kterou vypracovala King´s College London s Evropskou aliancí pro cévní mozkové příhody (SAFE). Projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) se tak stal pro evropské země vzorem, jak efektivně předat žákům informace, vedoucí k záchraně života při vzniku srdečního a mozkového infarktu.

Program HOBIT vyvinutý a vedený Cerebrovaskulárním výzkumným týmem FNUSA-ICRC byl zařazen do publikace “The Burden of Stroke in Europe” jako příkladná kampaň na zvyšování povědomí o cévních mozkových příhodách (CMP). Publikaci, která shrnuje stav péče o CMP v Evropě, byla mimo jiné představena v Evropském parlamentu jako nástroj zvýšení zájmu politiků o  hrozbu, kterou cévní mozkové příhody představují pro společnost. „Jsme velmi hrdí, že se povědomí o naši práci dostává za hranice České republiky a je příkladem pro zahraniční kolegy. Je to pro nás skvělá zpětná vazba, že projekty, které děláme, mají smysl a plní svůj účel,“ uvedla manažerka programu HOBIT Hana Pokorná.

V České republice zemře na cerebro a kardiovaskulární onemocnění, tedy na mozkovou mrtvici a infarkt myokardu, každý druhý člověk. Přestože moderní medicína může mnoho úmrtí a následků odvrátit, lidé musí vědět, jak na vzniklé příznaky rychle a správně reagovat. „Vzdělávací kampaně zaměřené na dospělé se nám ukázaly jako téměř neúčinné, proto se naši odborníci čím dál více zaměřují na vzdělávání dětí ať již na základních, či středních školách,“ vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Martin Pavlík.

Inovativní e-learningový program HOBIT neboli HOdina BIologie pro živoT, který v roce 2013 odstartovalo Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, je určený pro žáky základních škol a studenty víceletých gymnázií. Cílem projektu je předat žákům pomocí multimediálního a simulačního vzdělávání informace, díky kterým budou schopni zachránit život člověku se srdečním nebo mozkovým infarktem. Platformu HOBIT již v současnosti využilo 75 škol a přes 5 000 žáků z celé České republiky.

Od února 2017 je navíc zdokonalená verze platformy dostupná zdarma všem školám v ČR.

Kontakt pro média:
Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Mgr. Lenka Rudišová, PR manažer FNUSA-ICRC, tel. +420 777 399 005, lenka.rudisova@fnusa.cz