Fyzioterapeutka pomáhá léčit sterilitu téměř čtvrt století

Tisková zpráva, 29.8.2019, Brno

Vedoucí fyzioterapeutka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU Mgr. Pavlína Svobodová pomohla rehabilitační metodou podle Ludmily Mojžíšové nespočetnému množství žen k těhotenství. Prvním „Mojžíškům“, jak říká dětem narozeným za přispění této metody, bude příští rok již 25 let.

Metoda Ludmily Mojžíšové se věnuje převážně zvýšenému napětí ve svalovině pánevního dna, které se může přenášet i na vejcovody, dělohu a pochvu. Ty pak nefungují normálně. Důležité také je věnovat se páteři, protože odtud vycházejí nervy mířící k pohlavním orgánům. Úspěšnost otěhotnění po metodě podle Mojžíšové je asi 33 %. Číslo však zahrnuje i ženy, které se začaly léčit, ale nevydržely cvičit každý den. Léčená žena se zároveň může zbavit například bolestivé menstruace, bolesti hlavy nebo páteře. Rehabilitace se hodí také pro pacienty s bolestmi zad, kostrče, s artrózou kyčlí, inkontinencí, zácpou a s dalšími potížemi.

Mobilizace svalů pánevního dna je pro řadu pacientů intimní záležitostí, provádí se per rectum, čili přes konečník, a netrvá dlouho. Kromě ošetření svalového dna pánevního se v rámci rehabilitace provádí mobilizace žeber, blokády křížokyčelního kloubu a bederní páteře. „Rehabilitace podle Mojžíšové jsou poměrně „akční“ – fyzioterapeut s vámi neustále cvičí, hýbe, otáčí si vás a občas máte pocit, že se vás snaží shodit z lehátka,“ říká s úsměvem Pavlína Svobodová. Ošetření a rehabilitace trvá zpravidla hodinu. Pro dosažení správného držení těla a posílení svalů musí pacienti cvičit denně alespoň šest měsíců i déle. Čím je pacientka starší a čím déle se snaží otěhotnět, tím později obvykle dochází k nápravě.

K fyzioterapeutce Pavlíně Svobodové začala docházet i paní Jitka. S manželem se snažili o dítě, podstoupili řadu vyšetření bez známek jakéhokoliv problému, ale těhotnět se nedařilo. Rozhodli se podstoupit umělé oplodnění. Současně však paní Jitka zvolila i rehabilitační metodu dle Mojžíšové. „Rozhodla jsem se podstoupit mobilizaci svalů pánevního dna jako podpůrnou léčbu. Metoda odstranila řadu mých déletrvajících zdravotních problémů se zády a pohybovým ústrojím. Nakonec se mi povedlo otěhotnět prostřednictvím IVF, ale věřím, že velkou roli v tom sehrála právě rehabilitace a uvolnění pánevního dna,“ svěřila se pacientka.

„Největší motivací jsou pro mě pacienti samotní, a to nejen pacientky, které se snaží otěhotnět. V tom případě je radost pochopitelně největší – když se po dlouhých měsících nebo letech podaří s mým přispěním otěhotnět. Prvním Mojžíškům už bude příští rok 25 let. Nedávno jsem jednu pacientku s dcerou potkala, a když nás představovala, mladá slečna mi řekla – díky, paní, za to že jsem! No není to krásné?“ dodává stále usměvavá Pavlína Svobodová.

Foto: Fyzioterapeutku Pavlína Svobodová s jedním ze svých „Mojžíšků“ – Honzíkem