,

FNUSA omezila další plánované operace

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je kvůli narůstajícímu počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním COVID-19 a vzhledem k přibývajícím nemocným zdravotníkům nucena rušit další plánované operace. Kromě ortopedických jsou to již i operace a zákroky chirurgické, neurochirurgické a kardiologické.

V současné době je ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně hospitalizováno celkem 40 pacientů s onemocněním COVID-19. Šest z nich je na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, z toho dva pacienti na mimotělní podpoře života, přístroji ECMO. „Stále více přibývají pacienti, kteří jsou do nemocnice přijímáni z jiných důvodů, a pozitivitu odhalujeme v rámci testování. Přibývá nám však také pacientů, kteří mají kvůli onemocnění COVID-19 oboustranný zápal plic. Kapacitu lůžek průběžně navyšujeme podle narůstajícího počtu pacientů,“ uvedl MUDr. Jindřich Olšovský, Ph.D., náměstek pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Nemocnice je nyní nucena rušit další plánované operace, kromě ortopedických například i některé chirurgické. „Pozastavili jsme teď program operace křečových žil a některých vybraných plánovaných cévně-chirurgických a endovaskulárních zákroků. Samozřejmě těch, jejichž odklad nijak neohrozí zdraví pacienta,“ doplnil prof. MUDr. Robert Staffa, Ph.D., přednosta II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Zvyšuje se také počet nakažených zdravotníků. Ve FNUSA je momentálně 57 zaměstnanců s onemocněním COVID-19, 11 lékařů, 39 nelékařů a 7 fyzioterapeutů. „Hledáme akutně dobrovolníky z řad studentů medicíny nebo vyšších zdravotních škol. Jedná se samozřejmě o placenou práci a snažili bychom se přizpůsobit jejich výukovému režimu,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ing. Vlastimil Vajdák a dodal, že pokud se situace bude vyvíjet i nadále špatně, bude muset nemocnice z důvodu nedostatku zdravotních sester začít zavírat některá oddělení.