Tisková zpráva, 14. 9. 2016, Brno

Již 4. rokem se Česká republika připojuje k celoevropské iniciativě nazvané »Make Sense«, v rámci které se ve dnech 19. až 23. září 2016 uskuteční »Týden osvěty rakoviny hlavy a krku«. Tento typ rakoviny je ročně diagnostikován u 1 500 mužů a 430 žen. Je tak desátým nejčastěji se vyskytujícím typem rakoviny v ČR, přičemž počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil u mužů o více než 11 %, u žen dokonce o téměř 37 %!*).

Vzniku tohoto nádorového onemocnění jednoznačně napomáhá zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu a v posledních 20 letech také infekce lidským papilomavirem HPV, který je více známý jako původce rakoviny děložního čípku.

V uvedeném zářijovém týdnu budou ve čtyřech českých městech probíhat »Dny včasné diagnózy« pro veřejnost. Kdokoliv může navštívit ORL kliniky v nemocnicích, které se do kampaně zapojily (Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy), i speciálně zřízené ambulance pro včasnou diagnózu (vyšetřovací stan na Masarykově náměstí nebo Azylový dům v Benešově u Prahy). Lékaři zájemce vyšetří a upozorní je, na co si mají dávat pozor.

„V pondělí 19. 9. od 8:30 do 14:30 bude otevřena specializovaná onkologická ambulance na Klinice ORL, chirurgie hlavy a krku, kde se budou pacienti moci nechat preventivně otorinolaryngologicky vyšetřit,“ informuje Martin Pavlík, ředitel svatoanenské nemocnice.

V rámci tohoto dne bude pacientům umožněna konzultace se specialistou a provedení základního preventivního ORL vyšetření. Současně budou pro pacienty připraveny informační materiály a představen nový endoskopický systém NBI (narrow band imaging) pro včasnou diagnostiku nádorů v ORL oblasti. „Tato inovativní endoskopická metoda využívá osvětlení tkání filtrovaným světlem umožňující přesnější zobrazení sliznice a její cévní kresby. Představuje excelentní diagnostickou metodu časného záchytu přednádorových a nádorových lézí, ale i vhodnou metodu určenou pro sledování pacientů po již prodělané léčbě maligních tumorů“, sdělil Břetislav Gál, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

„Rakovina hlavy a krku je často diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Přitom pokročilost nádoru je nejvýznamnějším negativním prognostickým faktorem. V České republice se bohužel nedaří tento trend nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia stále prudce roste,“ podotýká přednosta kliniky Břetislav Gál a doporučuje: „zejména včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.“

Negativní české statistiky a prognózy týkající se rakoviny hlavy a krku jsou jedním z důvodů, proč se Česká republika k celoevropské kampani »Make Sense« připojuje. Cílem kampaně je zvýšit informovanost veřejnosti o tomto onkologickém onemocnění a vyburcovat ji k vyšší zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. Lékaři kladou důraz především na vzdělávání o prevenci a na pochopení vážnosti příznaků onemocnění ze strany pacientů i praktických lékařů, které by mělo vést k včasné diagnostice nádorů. Kampaň u nás zaštiťuje Česká kooperativní skupina pro nádory hlavy a krku, sdružující specialisty podílející se na diagnostice a léčbě těchto nádorů, a Onkologická sekce České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

*) Reference: Mužík J. a kol.: Aktuální stav a trendy epidemiologie zhoubných nádorů hlavy a krku v České republice, Institut biostatistiky a analýz, Brno, 2014
1/ Standardní endoskopický pohled do hrtanu
2/ Endoskopický pohled metodou NBI do hrtanus přednádorovou lézí na hlasivce

Kontakt pro média: Ing. Petra Veselá, asistentka ředitele a tisková mluvčí FNUSA, tel. +420 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz