Studenti VUT darovali chybějící krev

Podpořit odběrové centrum Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se i přes komplikace způsobené pandemickými opatřeními rozhodli studenti a hokejisté Vysokého učení technického v Brně. Zareagovali na aktuální nedostatek v nemocničních zásobách a během tří dnů darovali u sv. Anny téměř třicet litrů krve. Akce Daruj krev s VUT byla zahájena u příležitosti Mezinárodního dne studenstva a do budoucna by se podobná pomoc mohla stát tradicí.

Doplnit zásoby krve do Odběrového centra ke sv. Anně i přes současnou epidemiologickou situaci přišlo více než šedesát studentů a hokejistů VUT Brno. „I když je teď situace taková, jaká je, a většina studentů v Brně není, tak věříme, že pomoci může každá kapka,“ uvedla za organizátory předsedkyně Studentské komory Akademického senátu VUT Anna Kruljacová a doplnila, že záměrem akce bylo motivovat obecně k darování krve.  „Šlo nám hlavně o to, abychom pomohli. Studenty jsme vyzvali, aby šli darovat v místě svého bydliště, pokud nejsou právě v Brně, protože i tam určitě mohou pomoci.“

Akci Daruj krev s VUT podpořil hromadně také univerzitní hokejový klub VUT Cavaliers Brno, kdy se v odběrových křeslech vystřídali nejen hráči, ale třeba i jejich manažer: „Náš klub dlouhodobě spolupracuje s Klinikou tělovýchovného lékařství a rehabilitace FNUSA a LF MU a díky prof. Petru Dobšákovi i celému kolektivu kliniky je o hráče postaráno na špičkové úrovni. I na základě této spolupráce jsme se rozhodli pomoci Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a darovat v této nelehké době krev,“ řekl Daniel Jochman. „Věříme, že dokážeme naší krví potřebným pomoci v důležitém zápase o jejich zdraví,“ dodal manažer hokejového klubu.

Akce by podle předsedkyně SK AS VUT Anny Kruljacové neměla být jednorázovou pomocí, studenti počítají s podporou dárcovství krve i do budoucna. „Všem, studentům i nestudentům, kteří zareagovali na výzvu a přišli doslova natáhnout a přiložit ruku k dílu a darovat tu nejcennější tekutinu, patří velké poděkování. Nejen „kavalírská“ krev přinese nemocným možnost se zhluboka nadechnout. A třeba i zachrání život,“ zhodnotila s vděkem akci primářka Krevní banky MUDr. Jarmila Celerová.

Děkujeme a rádi vás zase uvidíme!

Foto: SK AS VUT

Foto: VUT Cavaliers Brno