Darování krve ve FNUSA nově také v úterý

Odběrové centrum Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bude dárcům nově otevřeno kromě pondělí a střed také každé úterý. První úterní odběry se uskuteční 11. srpna ve standardním odběrovém čase, tedy od 6:15 do 9:45 hodin.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně tímto krokem reaguje na aktuální nedostatek krve i samotnou poptávku ze strany dárců, kterým dosavadní odběrové termíny nevyhovovaly. V případě naplnění kapacit odběrového centra plánuje Krevní banka do budoucna svůj provoz rozšířit i na další pracovní dny v týdnu.

Všem dárcům, kteří reagovali na výzvu a přišli darovat nebo se k tomu chystají, moc děkujeme. Doba prázdnin je každoročně náročnější – dárců je méně a úrazů vyžadujících krevní infuze naopak více. Letošní rok je navíc specifický zásahem nového typu koronaviru, kvůli jehož hrozbě jsou na měsíc vyřazeni z darování lidé vracející se ze zahraniční dovolené. „Roli hraje také velký výskyt klíšťat, kdy platí totéž – měsíční odklad v případě přisátého klíštěte. O dalších příčinách můžeme jen spekulovat – dohánění odložených operačních zákroků z doby pandemie, neustálá obava některých dárců z možné infekce… Každopádně výsledkem je, že dárců rapidně ubylo,“ okomentovala současnou situaci primářka Krevní banky MUDr. Jarmila Celerová a dodala, že všem, kteří si najdou čas přijít darovat krev i během prázdnin, patří velké poděkování.

Zájemci se na odběr mohou objednávat přes formulář na adrese kb.fnusa.cz nebo telefonicky na čísle 543 182 190 (7:00–15:00).