Dárcovství krve ve FNUSA podpoří také město a brněnští sportovci

Fakultní nemocnice u sv. Anny se stala součástí kampaně Darujme krev pro Brno, která by měla podpořit bezplatné dárcovství krve a nábor dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Tvářemi projektu, za kterým stojí magistrát města Brna, jsou bývalá tenisová reprezentantka Lucie Šafářová a lezec Adam Ondra.

„Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat okamžitou a nezištnou pomoc od jiného člověka. Komplikovaný porod, autonehoda, operace; kromě lékařů je v těchto chvílích nezbytný ještě někdo – dárce krve, kterou pacient musí dostat, aby přežil. Vzhledem k vysoké koncentraci lidí a nemocnic v Brně je logické, že naše město dárcovství krve podporuje. Kampaň má za cíl získat další prvodárce a aktivizovat ty, kteří už s darováním krve mají zkušenost,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kampaň začne v dubnu 2020 a potrvá do března 2021. „Chceme upozornit na to, že v Česku dárců krve každoročně ubývá. Odcházejí ti starší a noví nepřibývají. Od roku 2010 ubylo přes 50 tisíc dárců a aktuálně jich máme kolem 250 tisíc. Podle odborníků by však v každé zemi mělo být kolem 4 % dárců, což u nás znamená zhruba 400 tisíc lidí. Jen ve dvou brněnských nemocnicích, které se zapojily do kampaně, je potřeba přes 50 tisíc transfuzních přípravků ročně a uskuteční se něco přes 40 tisíc odběrů,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík.

V rámci kampaně se uskuteční dny otevřených dveří v odběrových centrech brněnských fakultních nemocnic, slavnostní setkání a předání benefitů oceněným bezpříspěvkovým dárcům krve nebo Běh až na krev v Lužánkách. Vyhlášen bude také motivační program pro prvodárce, studenty vysokých škol a zaměstnance.

„Darování krve může učinit téměř každý z nás a někomu tím jasně a hmatatelně pomoci. Proto jsem neváhal a stal se hrdou tváří této kampaně. Doteď s darováním krve nemám zkušenost, takže určitě mám trochu i strach, ale i to je výzva jej překonat. Pokud mi to můj tréninkový plán jen trochu umožní, moc rád se osobně zúčastním akcí spojených s tímto projektem,“ přislíbil Adam Ondra, který patří mezi nejlepší lezce světa a aktuálně se připravuje na olympiádu.

Odběrové centrum Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je v provozu od loňského podzimu. Dárců postupně přibývá, ale počet je stále nedostačující. Nemocnice ročně spotřebuje při plánovaných i akutních zákrocích více než tři tisíce litrů vzácné tekutiny.