Aktuální k 13. 4. 2020

Mgr. Jitka Löscherová, Úsek vědy a výzkumu, knihovna FNUSA

Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil 13. dubna 2020 výhledový článek o duševním zdraví v souvislosti s COVID-19.

Mezi nejvýznamnější stresory, které nepochybně přispějí k rozsáhlému emocionálnímu strachu a zvýšenému riziku psychiatrických chorob spojených s pandemií COVID-19, patří nejistá prognóza, hrozící nedostatek zdrojů pro testování a léčbu a ochrana respondentů a poskytovatelů zdravotní péče před infekcí, zavedení neznalých opatření v oblasti veřejného zdraví, která porušují osobní svobody, velké a rostoucí finanční ztráty, a protichůdné zprávy úřadů. Poskytovatelé zdravotní péče hrají důležitou roli při řešení těchto emocionálních důsledků v rámci pandemické reakce.

Nouzové situace v oblasti veřejného zdraví mohou ovlivnit zdraví, bezpečnost a pohodu jednotlivců (způsobujících například nejistotu, zmatek, emoční izolaci a stigmatizaci) a komunit (kvůli ekonomickým ztrátám, uzavření práce a škol, nedostatečné zdroje pro lékařské účely). Tyto účinky mohou u lidí vyvolat řadu emocionálních reakcí (jako jsou tísňové nebo psychiatrické stavy), nezdravé chování (jako je nadměrné užívání návykových látek) a nedodržování směrnic v oblasti veřejného zdraví (jako je například domácí izolace a očkování). Rozsáhlý výzkum v oblasti duševního zdraví při katastrofách prokázal, že emocionální úzkost je u postižených populací všudypřítomná – toto zjištění se opakuje i v populacích postižených pandemií COVID-19.

Některé skupiny mohou být vůči psychosociálním účinkům pandemie zranitelnější než jiné. Jedná se zejména o lidi, kteří onemocní touto chorobou, osoby se zvýšeným rizikem této nemoci (včetně starších osob, osoby se zhoršenou imunitní funkcí a osoby, které žijí nebo o ně pečují ve společném prostředí) a lidé, kteří již mají problémy s lékařským, psychiatrickým nebo návykovým užíváním látek se zvýšeným rizikem nepříznivých psychosociálních výsledků. Poskytovatelé zdravotní péče jsou v současné pandemii obzvláště citliví na emoční tísně, vzhledem k jejich riziku expozice viru, obavám z nakažení a péče o své blízké, nedostatku osobních ochranných prostředků (OOP), delší pracovní době a zapojení do emocionálních a etických rozhodnutí o přidělování péče.

V souvislosti s programem COVID-19 by psychosociální hodnocení a monitorování mělo zahrnovat dotazy týkající se stresorů souvisejících s přípravkem COVID-19 (jako jsou expozice vůči infikovaným zdrojům, infikovaným členům rodiny, ztráta blízkých a fyzické distancování), sekundární protivenství (ekonomická ztráta, například), psychosociální účinky (jako je deprese, úzkost, psychosomatické zaujetí, nespavost, zvýšené užívání návykových látek a domácí násilí) a ukazatele zranitelnosti (jako jsou například existující fyzické nebo psychologické stavy). Někteří pacienti budou potřebovat doporučení pro formální hodnocení duševního zdraví a péči, zatímco jiní mohou mít prospěch z podpůrných intervencí určených k podpoře zdraví a zlepšení zvládání situací (jako jsou psychoedukace nebo kognitivní behaviorální techniky). S ohledem na prohlubující se hospodářskou krizi a četné nejistoty spojené s touto pandemií se mohou objevit sebevražedné myšlenky, které vyžadují okamžitou konzultaci s odborníkem v oblasti duševního zdraví nebo doporučení pro případnou pohotovostní psychiatrickou hospitalizaci.

Poskytovatelé zdravotní péče mohou nabídnout pomoc při zvládání stresu a (například strukturování činností a udržování rutinních aktivit), spojovat pacienty se službami sociálního a duševního zdraví a poradit pacientům, aby v případě potřeby vyhledali odbornou pomoc v oblasti duševního zdraví. Vzhledem k tomu, že zprávy v médiích mohou být emocionálně rušivé, je třeba omezovat sledování zpráv souvisejících s pandemií.

Pokud jde o samotné poskytovatele zdravotní péče, nová povaha SARS-CoV-2, nedostatečné testování, omezené možnosti léčby, nedostatečné osobní ochranné prostředky (OOP) a další zdravotnické potřeby, prodloužené pracovní zatížení a další vznikající obavy jsou zdrojem stresu a mají potenciál přetížit systémy. Sebeobslužná péče zdravotníků zahrnuje informovanost o nemoci a rizicích, sledování vlastních stresových reakcí a hledání vhodné pomoci s osobními a profesními povinnostmi a obavami včetně odborného zásahu při problémech s duševním zdravím, pokud by byl doporučen. Systémy zdravotní péče se budou muset zaměřit na stres jednotlivých poskytovatelů a na obecné operace sledováním reakcí a výkonu, změnou zařazení a harmonogramů a vytvořením mechanismů k poskytování psychosociální podpory podle potřeby. Vzhledem k tomu, že většina případů COVID-19 bude ve zdravotnických zařízeních identifikována a léčena pracovníky, kteří nemají zkušenosti v oblasti duševního zdraví, je nezbytné, aby v těchto zařízeních byly prováděny hodnocení a opatření týkající se psychosociálních problémů.

Pandemie COVID-19 má alarmující důsledky pro individuální a kolektivní zdraví, emoční a sociální fungování. Kromě poskytování zdravotní péče mají pracovníci ve zdravotnictví důležitou roli při sledování psychosociálních potřeb a poskytování psychosociální podpory svým pacientům, poskytovatelům zdravotní péče a veřejnosti – činnosti, které by měly být začleněny do obecné pandemické zdravotní péče.

NEJM, April 13, 2020; DOI: 10.1056/NEJMp2008017