,

Cévní neurologové z Česka i Slovenska se sjeli v Mikulově

Ve dnech 12. – 14. září 2018 proběhl v Mikulově 46. Český a slovenský cerebrovaskulární kongres, který se může pyšnit svojí dlouhou tradicí i silnou základnou účastníků. Je to jedna z nejstarších vědecko-vzdělávacích akcí v Evropě v oblasti cévních mozkových příhod. I v letošním roce se Cerebrovaskulární tým FNUSA-ICRC na programu aktivně podílel.

Robert Mikulík, vedoucí Cerebrovaskulárního výzkumného týmu ICRC a Iktového programu FNUSA, představil v úvodní sekci konference výsledky trombolytické léčby v České republice. „Kvalita iktové péče se v České republice neustále zlepšuje, a to i přes to, že už nyní patří v některých ohledech k nejlepším na světě. Vynikáme především v nastavení perfektní logistiky, díky čemuž léčíme čím dál více pacientů. Více jich totiž „spadne“ do tzv. terapeutického časového okna, kdy jsou ještě léčitelní,“ zhodnotil a vysvětlil Robert Mikulík.

Společně s kolegyní Petrou Cimflovou, výzkumnicí Cerebrovaskulárního týmu FNUSA-ICRC a radioložkou FNUSA, zorganizoval R. Mikulík workshop v oblasti zobrazování mozku. Během dvou workshopů proškolili zhruba stovku účastníků v tom, jak lépe porozumět snímkům pacientů s podezřením na cévní mozkové příhody a jak používat nové čtecí programy.

V Mikulově byl také představen „Lékařský chat“, na jehož vývoji se podílí Cerebrovaskulární tým ICRC společně s brněnskou firmou Edookit. Její ředitel, Roman Vejražka, vysvětlil, že mobilní aplikace Lékařský chat umožní rychlou komunikaci mezi lékaři z různých nemocnic včetně sdílení obrazových záznamů. Zatím je Lékařský chat vyvinut pro cévní neurologii a bude testován lékaři z jihomoravských nemocnic.

Nové výsledky projektu HOBIT, který učí žáky základních škol, jak rozpoznat cévní mozkovou příhodu a správně na ni reagovat, představila PhD studentka z Cerebrovaskulárního výzkumného projektu Lucie Vondráčková. „Za dobu 5 let, kdy se program HOBIT realizuje v českých školách, jsme vylepšili metodiku vzdělávání tak, že je program stále efektivnější. Žáci si lépe pamatují potřebné informace a pamatují si je déle,“ uvedla L. Vondráčková, která v projektu HOBIT působí jako výzkumná pracovnice a národní koordinátorka.

Letošní kongres doplnil charitativní běh Mikulovem, organizovaný v rámci osvětové kampaně Čas je mozek. Ze 140 účastníků, mezi nimiž byli nejen lékaři, ale také závodní běžci, doběhl Robert Mikulík v první dvacítce. Gratulujeme k výkonu i k reprezentaci FNUSA.


Doc. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D. přednáší účastníkům 46. Českého a Slovenského cerebrovaskulárního kongresu